گیاه گزنه تیغی

گیاه گزنه تیغی

گیاه گزنه تیغی
گزنه‌ی تیغی بعنوان یک گیاه ضد آلرژی شناخته شده است. علاوه بر این گزنه یک انرژی دهنده‌ی فوق‌العاده برای خانم‌هاست. فواید گزنه تقریبا بی‌شمار است: غدد آدرنال را بازسازی و ترمیم می‌کند، کلیه‌ها را تقویت می‌کند، لوزالمعده را بازسازی می‌کند و قند خون را ثابت نگه می‌دارد.
به گفته‌ی سوزان وید، استاد گیاه شناس و نویسنده‌ی سری کتابهای گیاهی “زن دانا” نوشیدن دمکرده‌ی گزنه همان انرژی و الکتریسیته را فراهم می‌کند که وقتی گیاه گزنه‌ی وحشی تیغ دار لمش شود و احساس شوک و هراس ایجاد می‌شود.
گزنه یک منبع غنی از مواد مغذی ضروری است. یک لیتر دمکرده‌ی گزنه، دارای حدود ۱۰۰۰ میلی‌گرم کلسیم است. بعلاوه حاوی مقادیر زیادی از ویتامین های A،B،D،E، K است.
استفاده از دمکرده‌ی گزنه، بهترین نتیجه را دارد. برای تهیه‌ی دمکرده، باید حدود ۳۰ گرم برگ گزنه‌ی خشک را با یک لیتر آب جوش مخلوط کرد. سپس درب ظرف را بست تا ۴ ساعت بماند. پس از آن، دم کرده باید صاف شود. در مرحله‌ی بعد گزنه را فشار داده می‌شود تا همه‌ی آب آن خارج شود و این دمکرده را بصورت گرم یا سرد در طول روز مصرف می‌شود.

گیاه گزنه برای بیماری‌های مختلفی از جمله  درد مفاصل، ریزش مو، عفونت‌های ادراری، خستگی، مشکلات پروستات مفید است که هر کدام طریقه‌ی استفاده‌ی متفاوتی دارد. که به برخی از آن‌ها اشاره می‌شود.

پیشگیری از پوکی استخوان
گزنه سرشار از سیلیس و عنصر بور است که برای پیشگیری از ابتلا به پوکی استخوان موثر می‌باشد. پوکی استخوان در نتیجه‌ی از بین رفتن املاح معدنی از بدن بروز می‌کند که معمولاً از ‌پس از پنجاه سال افراد را مبتلا می‌کند.

روش استفاده:
3 قاشق غذاخوری برگ خشک گزنه را در یک فنجان آب جوش بریزید و به مدت 10 دقیقه دم کنید. روزانه 4 تا 5 فنجان از دم کرده این گیاه دارویی میل کنید.

مقابله با مشکلات پروستات 
گزنه برای آقایانی که پروستاتشان بزرگ شده مفید است. به عقیده‌ی محققان ریشه‌ی این گیاه دارویی  حاوی «لکتین»، «تانین»، «گلیکان» و «لیگنان» هایی می‌باشد که مانند هورمون‌های زنانه عمل می‌کند و تأثیر مثبتی روی غده‌ی پروستات می‌گذارد. پژوهش‌ها نشان می‌دهد که مصرف ریشه‌ی گزنه برای درمان مشکلات پروستات (غیر سرطانی و خوش‌خیم) مفید است.

روش استفاده:

یک قاشق غذاخوری ریشه‌ی گزنه را با یک فنجان آب جوش به مدت 10 دقیقه دم کنید و به مدت سه هفته روزانه 4 فنجان از این دم کرده بنوشید. یا اینکه از کپسول‌های گزنه استفاده کنید. می‌توانید با پزشکتان مشورت کرده و کپسول‌های 300 میلی‌گرمی گزنه مصرف کنید. توجه داشته باشید آقایانی که موقع ادرار کردن مشکل دارند نباید بدون مشورت با پزشک از ریشه‌ی گزنه استفاده کنند.