درمانهای زکام و آلرژی در طب سنتی از دیدگاه استاد دکتر کردافشاری

درمانهای زکام و آلرژی در طب سنتی از دیدگاه استاد دکتر کردافشاری

– خاریدن و ماساژ سر، شانه کردن سر به‌طوری‌که به عمق پوست و پیاز مو برسد به دلیل باز کردن منافذ مانع از ابتلا به زکام است.

– بوییدن گل ارمنی مانع بروز الرژی است.

– کسی که زیاد دچار زکام می‌شود، در حال سلامتی گرمابه و عرق آوردن برایش مفید است زیرا رطوبت‌ها و بخارات که سبب زکام و الرژی است با عرق خارج می‌شود به شرطی که در هنگام خروج، بدن و سر را بپوشاند.

پرهیزات و توصیه‌ها:

– باید از مصرف گوشت‌های غلیظ (مثل گوشت گاو و گوساله)، غذاهای تند، غلیظ، بسیارشور، بسیار ترش، چرب و سرخ کرده، لبنیات، روغن زیاد، نوشیدنی‌ها و غذاهای مولد گاز مثل حبوبات، گردو، پنیر کهنه، سیر و پیاز خام، سبزی‌جات تند مثل شاهی، میوه‌های با طبیعت سرد و تر، پرتقال، نارنگی، سالاد و ماست و مخلفات به همراه غذا، آب یخ، قهوه و کاکائو، شیرینی که در قنادی تهیه می‌شود، غذاهای آماده و یا مانده و کارخانه‌ای و … اجتناب کنند.

– باید از پرخوری، زیاده‌روی در غذا خوردن و نوشیدن و امتلا دوری کرد.

– بیماران باید کمتر بخوابند بالاخص در روز. همچنین بلافاصله بعد از غذا نخوابند. باید هنگام خوابیدن بالش کوتاه و پست باشد و حتی‌الامکان نباید به پشت خوابید. بهتر است پیشانی و صورت روی بالش باشد و سر رو به پایین تا ماده از راه بینی خارج شود و به سینه نریزد.

– در زمان ابتلا به زکام و الرژی باید از ورزش شدید و جماع مکرر پرهیز کرد.

نباید در معرض هوای خنک و باد قرار گرفت و باید سر را پوشیده نگه داشت.

– در تابستان در جایگاهی که مایل به گرمی باشد و در زمستان در جایی که کاملا گرم باشد قرار بگیرند. از نشستن در کنار آب جاری و در برابر باد بپرهیزند.

– نوشیدن آب گرم در الرژی مفید است زیرا از آسیب رسانیدن به اعضای تنفسی جلوگیری می‌کند و آن را نرم می‌سازد.

– در زمان ابتلا به بیماری، حرکت دادن اندام‌های تحتانی بدن (ورزش و نرمشی که باعث حرکت پایین تنه شود) بسیار مفید است و ماده را به سوی پایین می‌کشد. همچنین مالیدن پاها از زیر زانو با شدت و درد، بهترین و سودمند‌ترین تدابیر است.

– چرب کردن کف دست‌ها و پاها با روغن حیوانی و نگه داشتن جلوی حرارت در هنگام ابتلا مفید است.

– حریره‌ای جهت تقویت مغز و مفید برای نزله: خشخاش سفید6 گرم، مغز بادام 7 عدد، نشاسته 6 گرم همه را شیره گرفته، نبات به آن اضافه کرده روی شعله ملایم بجوشانید تا مثل حریره شود. گاهی کمی زعفران هم اضافه ‌نمایید و اگر کمی گشنیز خشک هم افزوده شود، مفید است. بادام مغز را تقویت کرده و گشنیز مانع صعود بخارات به سوی مغز و خشخاش مانع ریختن مواد به اعضا می‌شود و با مصرف چنین حریره‌ای از چند عامل ایجاد‌کننده الرژی جلوگیری می‌شود. از دیدگاه طب جدید مصرف مواد غذایی حاوی امگا-3 مثل بادام در آبریزش بینی آلرژیک و آسم مفید است.

– خوردن غذاهای نرم و لغزاننده که سست‌کننده نباشد مانند اسفیدباج و شورباهایی که در آن شلغم و اسفناج باشد توصیه می‌شود.

– غرغره با جوشانده زیره سیاه و آویشن الرژی را آرام می‌کند.

بخورات و بوییدنی‌های مفید:

– در زکام و الرژی گرم: تقویت مغز با بوییدن بوهای سرد مثل نیلوفر

– در الرژی گرم: بوییدن صندل سرخ که با سرکه ساییده شده باشد و همچنین بوییدن سبوس جو با سرکه

– در الرژی ناشی از غلبه صفرا و بخارات آن: بخور بنفشه، بابونه، خطمی، کاهو و پوست خشخاش

– برای تسکین خارش و خنک کردن مغز : بوییدن روغن‌های سرد مانند نیلوفر و بنفشه و بوییدن گشنیز تازه یا خشک

ترکیبات مفید در الرژی و زکام گرم:

در الرژی گرم، نوشیدن جوشانده عناب ده دانه با شکر 25 گرم مفید است. اگر همراه با آن سرفه باشد سپستان و به‌دانه اضافه کنند.

– در زکام گرم، ماءالشعیر با شربت بنفشه، اندکی آب انار، آب آلو با جلاب و ترک غذاهای با طبیعت گرم سودمند است.

– حریره از آرد باقلا با شیره مغز خیار و مغز بادام.

– غذای بی‌گوشت از ماش پوست کنده، اسفناج و کدو و مغز بادام یا روغن بادام.

– حریره از آب سبوس گندم، آرد باقلا، نشاسته، کتیرا و روغن بادام و شکر.

– حریره از نشاسته، آرد باقلا، جو پوست کنده، کدو، خرفه، کاهو و روغن بادام. اگر حرارت زیاد نباشد گوشت جوجه ماکیان یا ماهی کیلکا نیز می‌توان اضافه کرد. باقلا ریه و سینه را پاکسازی و تقویت کرده و مانع ریزش مواد از مغز به پایین می‌شود. آرد باقلا با روغن بادام و شکر برای سرفه و خشونت سینه و حلق نافع است.

– اگر بی‌خوابی وجود داشته باشد، غذایی بی‌گوشت حاوی ماش و خشخاش و مغز بادام و تخم کاهو مفید است.

– سوپ بادام برای الرژی و زکام صفراوی: نشاسته، آرد باقلا، آرد جوی پوست کنده را در آبی که در آن صمغ عربی و شکر سفید و کتیرا حل کرده باشند بپزند و روغن بادام شیرین داخل کرده به قوام حریره بیاورند و گرم گرم بخورند. صمغ عربی مانع ریختن مواد الرژی به سینه شده و خروج خلط از سینه را تسهیل می‌کند. خشونت حلق را برطرف کرده و صدا را صاف می‌کند. کتیرا مصلح آن است.

– در این بیماری ماءالشعیر موافق‌ترین غذاهاست.