تدابیر پیاده روی اربعین و مشهد الرضا (علیه السلام) دکتر کرد افشاری

تدابیر پیاده روی اربعین و مشهد الرضا (علیه السلام) دکتر کرد افشاری

توصیه های سفر اربعین

هرکه دلارام دید از دلش آرام رفت چشم ندارد خلاص هرکه در این دام رفت

ما قدم از سر کنیم در طلب دوستان راه به جایی نبرد هرکه به اقدام رفت

سعدی

سفر اربعین، سفر روح است نه جسم. روحی که در این سفر قصد پرواز دارد ولی به حکم زنده بودن جسم، آن را به دنبال خود می کشد. و این جسم سنگین و خاکی است که روح را اسیر خود و متصل به زمین نگاه می دارد. سفر اربعین، سفر عشق نیز هست، چرا که تار و پود عشق و روح از ازل در هم تنیده شده است و روح پاک و صاف، موکب عشق است. پس در این سفر جسم باید چنان باشد که توان همراهی با هیجان عارفانه روح و عشق را داشته باشد.

الف) توصیه های قبل از سفر:

 1. اگر دچار مشکل جسمی و بیماری مزمن می باشید، حتما قبل از سفر به پزشک معالج خود مراجعه نمایید و از لحاظ وضعیت بیماری خود بررسی شده و دستورات و داروهای خاص بیماری خود را تهیه کنید و در سفر به همراه داشته باشید. مثلا اگر دچار دیابت هستید، قبل از سفر از صحت عملکرد دستگاه گلوکومتر خود اطمینان حاصل کرده و در طول سفر آن را به همراه داشته باشید تا در صورت بروز علایم بالا یا پایین رفتن قند خود فورا متوجه شده و اقدام مقتضی را به عمل آورید. در ضمن سوابق پزشکی و نسخه داروهایی که باید مصرف کنید را همراه داشته باشید تا در هنگام خروج از مرز دچار مشکل نشوید.
 2. قبل از سفر حتما تحت معاینه کامل دهان و دندان قرار گیرید تا از بروز دندان درد یا مشکلات احتمالی دهان و دندان در طی سفر پیشگیری شود.
 3. از آنجا که این سفر شرایط خاصی دارد، بهتر است مدتی قبل از سفر و مخصوصا در روزهای نزدیک به شروع سفر، خود را برای این نوع مسافرت آماده کنید:
 • اگرعادت به پیاده روی و تحرک بدنی ندارید، از یک ماه قبل از سفر روزها به پیاده روی بپردازید. می توانید این کار را از مدت کم آغاز کرده و زمان آن را به تدریج افزایش دهید.
 • مدتی قبل از سفر ساعات خواب و بیداری خود را تنظیم کرده و خود را به کم خوابی عادت دهید.
 • اگر در هنگام اجابت مزاج دچار یبوست هستید، قبل از سفر مدتی از توصیه های خوراکی لینت دهنده طبع پیروی کنید زیرا در طول سفر به دلیل شرایط احتمالی نامناسب برای دفع، خستگی و … ممکن است یبوست تشدید شده و شما را دچار مشکل کند. از سوی دیگر کسی که دچار یبوست بوده و دفع مواد زاید از بدن او به خوبی صورت نمی گیرد، بیشتر از دیگران خسته می شود و احتمال ابتلای او به بیماری های عفونی و … در طول سفر بیشتر است. مصرف خیسانده 7 عدد انجیر خشک و 10 عدد آلو در آب و عسل قبل از غذا، اضافه کردن روغن زیتون و سبوس گندم یا برنج در غذاها، مصرف میوه جات و سبزیجات تازه، ماساژ دور ناف با روغن زیتون و کرچک روزی 2 بار در جهت عقربه های ساعت، از جمله مواردی است که انجام آنها قبل از شروع سفر، یبوست را برطرف می نماید.
 1. لباس و کفش مناسب این نوع سفر را از قبل تهیه نمایید:
 • بهتر است کفشی که برای این سفر انتخاب می کنید، نرم و راحت و ترجیحا بدون بند بوده و از قبل مدتی پوشیده شده باشد. از انتخاب کفشهای پاشنه بلند، کفشهای نو ( که ممکن است در روزهای ابتدایی پوشیدن، پا را کمی اذیت کند) و کفشهای با کفه نازک (که مناسب پیاده روی نیست و پا در آن به سرعت تاول می زند) پرهیز کنید. انتخاب کفشهای بند دار نیز توصیه نمی شود زیرا اولا در طی روزهای پیاده روی در صورتی که نیاز به استراحت داشته باشید، باید هر بار آنها را در آورده و دوباره بپوشید و باز و بسته کردن مکرر بند ممکن است در صورت ازدحام و شلوغی و خستگی، شما را کلافه کند. از سوی دیگر اگر به هر دلیلی در طول سفر بند کفشتان پاره شد، کفش در پایتان نمی ماند و ممکن است برای تهیه بند سالم دچار مشکل شوید.
 • حتما یک جفت دمپایی راحت و نرم تهیه کنید و در طول سفر همراه داشته باشید تا در صورت ایجاد مشکل برای پایتان (تاول زدن، عرق سوز شدن و …) بتوانید از آن استفاده کنید.
 • با توجه به احتمال سرد و گرم شدن و تفاوت دما در مکانها و ساعات مختلف در عراق حتما باید از لباس مناسب استفاده نمود. بهتر است لباستان طوری انتخاب شود که به صورت لایه لایه بوده و قابلیت کم و زیاد کردن در طول راه را داشته باشد. برای مثال می توان از کاپشنهایی که زیپ دار است و لایه رویی و زیرین آن و گاه کلاه و آستینهای آنها نیز با زیپ از هم جدا می شود استفاده نمود که از یک لباس حتی الامکان استفاده چند منظوره بشود (با توجه به لزوم سبکبار سفر کردن). به همراه بردن یک پتوی مسافرتی سبک نیز توصیه می شود.
 • برای این سفر لباسهای نخی و گشاد و راحت باید انتخاب شوند و از انتخاب لباسهای تنگ و دارای الیاف مصنوعی که امکان عرق سوز شدن و ایجاد حساسیت و ناراحتی پوستی وجود دارد پرهیز شود. لباس زیر نیز بهتر است نخی و گشاد انتخاب شوند.
 • بهتر است 2 جفت جوراب نخی یا حوله ای تهیه کنید و در سفرهمراه داشته باشید تا در صورت لزوم جوراب خود را عوض کنید. تعریق پا و کثیف بودن جوراب، عواملی هستند که می توانند باعث تاول زدن و آسیب پاها شوند.
 • قبل از سفر یک کوله پشتی جادار و سبک تهیه کنید و وسایل خود را در طول مسیر پیاده روی در آن قرار دهید. چرا که به دست گرفتن ساک و کیف دستی شما را خیلی زود خسته خواهد کرد. بهتر است خانم ها برای سفر چادری تهیه کنند که امکان استفاده از کوله پشتی با آن وجود داشته باشد؛ مانند چادر ملی.
 • در صورتی که برایتان امکان دارد، یک کیسه خواب سبک تهیه کرده و با خود ببرید تا اگر محل مناسب برای خواب نیافتید از آن استفاده کرده و از سرما و آسیب حشرات و … محفوظ بمانید.
 • با توجه به اینکه اربعین امسال در پاییز قرار گرفته است، و در فصل پاییز باید برای جلوگیری از بیماری، در هنگام خواب پوشش مناسب برای سر خود داشته باشید، بهتر است یک دستمال پارچه ای نخی یا چیزی مانند چفیه تهیه کنید تا در سفر هم بتوانید هنگام خواب سر خود را با آن بپوشانید و هم به عنوان سایه بان، حوله موقتی، روبالشی، پوشش جلوی چشم و بینی در صورت وجود گرد و غبار و …. از آن استفاده کنید. (با توجه به لزوم سبکبار بودن و استفاده چند منظوره از یک وسیله در این سفر).
 • استفاده از کلاه لبه دار (بخصوص برای آقایان) نیز برای جلوگیری از تابش آفتاب یا ورود گرد و غبار به چشمها مفید است. می توانید از عینک آفتابی نیز استفاده نمایید.
 1. چند روز قبل از سفر مقداری تخم خرفه تهیه کرده و نیم کوب کنید و در یک ظرف پهن ریخته و روی آن را با کمی دوغ ترش بپوشانید و بگذارید خشک شود. مجددا دوغ اضافه کنید و بگذارید خشک شود. این کار را 7-3 بار تکرار کنید و در نهایت تخم خرفه خشک شده نهایی را در سفر همراه خود داشته باشید. مصرف روزانه یک قاشق مرباخوری تا غذاخوری از این تخم خرفه در طول پیاده روی از تشنگی مفرط شما جلوگیری خواهد کرد.

ب)توصیه های حین سفر:

 1. اگر قسمتی از مسیر (ایران تا عراق) با هواپیما طی می شود:
 • در مسافرت هوایی در اثر تقلیل فشار هوا در کابین هواپیما، هوا در تمام حفره های بدن منبسط می شود. انبساط گاز در دستگاه گوارش احتمالا تا حدی باعث ناراحتی می شود که در صورت استفاده از نوشابه های گازدار تشدید می شود. بلافاصله قبل از پرواز یا در هواپیما از مصرف این نوشابه ها پرهیز شود. هنگام صعود هواپیما هوای داخل گوش میانی و سینوسها خارج می شود. هنگام فرود به ارتفاع پایین تر هوا باید در جهت مخالف به گوش میانی و سینوسها برگردد تا تفاوت فشار یکسان گردد. با بلعیدن و جویدن و خمیازه کشیدن ناراحتی ناشی از این قضیه برطرف می گردد. اگر مشکلات همچنان باقی بماند، حالت بازدم با دهان و بینی بسته و با فشار (مانور والسالوا) معمولا موثر است. در کودکان و نوزادان با غذا دادن یا دادن پستانک علایم کاهش می یابد.
 • رطوبت نسبی داخل کابین هواپیما پایین است و بین 10 تا 20 درصد متغیر می باشد. این رطوبت پایین ممکن است باعث ناراحتی چشم و دهان و بینی شود. با نوشیدن مایعات کافی قبل و هنگام پرواز و مرطوب کردن پوست و استفاده از عینک به جای لنز تماسی ( زیرا در هنگام پرواز اشک کافی برای لغزنده کردن سطح تماس لنز با قرنیه ترشح نمی شود.) می توان از این مشکل جلوگیری کرد.
 1. اگر قسمتی از مسیر با اتومبیل طی می شود:
 • بلافاصله قبل از حرکت غذا نخورید و با شکم پر سوار بر اتومبیل نشوید. در حین حرکت نیز حتی الامکان از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید. زیرا حرکتی که بالا و پایین شدن اتومبیل بر بدن شما تحمیل می کند، باعث به حرکت در آمدن بیش از حد غذا در بدن شده و هضم را مختل کرده و نفخ و باد ایجاد می نماید.
 • استفراغ در حین حرکت (motion sickness) را نباید قطع کرد. اگر سابقه این مشکل را دارید و قبل از سفر نسبت به درمان آن اقدام نکرده اید، تعدادی دمنوش بابونه یا مقداری سماق و زیره به همراه داشته باشید. اگر تهوع و استفراغ بسیار شدید و آزار دهنده شد می توانید از دمنوش بابونه با آب جوش یا مخلوط سماق و زیره با آب سرد میل کنید.
 1. چنان که گفته شد، کوله پشتی برای این سفر بسیار مناسب است اما کوله پشتی خود را سنگین نکنید تا باعث کمردرد و کندی حرکت شما نشود.
 2. در طول سفر از پرخوری و روی هم خوری پرهیز کنید. از مصرف غذاهای سرخ شده وچرب، تند، بسیار شور یا بسیار شیرین و غذاهایی که در مکان نامناسب و بدون پوشش و رعایت حداقل اصول بهداشتی تهیه می شود، پرهیز نمایید.
 3. یک لیوان تاشو، قاشق و چنگال، حوله، ملافه سبک، چتر،مسواک، نخ و سوزن، چاقوی کوچک و از این قبیل وسایل شخصی به همراه داشته باشید. برخی از وسایل به صورت چند منظوره دارای قاشق و چنگال و ناخنگیر و چاقو و … تاشو در یک دستگاه هستند که برای جلوگیری از سنگین شدن بار در چنین سفرهایی استفاده از آنها مفید است. بهتر است یک ظرف پلاستیکی کوچک و سبک و در دار همراه داشته باشید تا در صورتی که محل سرو غذا نامناسب بود، بتوانید ظرف غذای شخصی خود را با غذا پر کرده و در جای مناسب میل کنید. البته یادتان باشد که غذا را به مدت زیاد نگهداری نکنید.
 4. به همراه داشتن دستمال کاغذی به میزان کافی و مقداری باند و گاز در طول سفر توصیه می شود.
 5. می توانید کاور دستشویی فرنگی همراه خود ببرید که هم سبک است و جای زیادی نمی گیرد و هم به رعایت بهداشت در هنگام اجابت مزاج به شما کمک می کند. به همراه بردن دستکش پلاستیکی یکبار مصرف نیز برای حفظ بهداشت شخصی به شما کمک می کند.
 6. هیچ وعده غذایی به علت نبود وقت یا علل دیگر نباید حذف شود به امید اینکه غذای آن وعده توسط فرد نگهداری شود و بعدا استفاده کند. چون در شرایط نگهداری نامناسب، هم غذا فاسد می شود و هم بهم خوردن ساعت عادات غذایی فرد را دچار مشکل می کند.
 7. از مصرف غذایی که به مدت طولانی در هوای آزاد و خارج از یخچال نگهداری شده خودداری نمایید.
 8. مقداری خشکبار از جمله بادام، پسته، فندق، مویز، توت خشک و انجیر خشک و در صورت امکان مقداری نان خشک همراه داشته باشید و در صورت گرسنگی میل کنید.
 9. بهتر است قبل از حرکت ، بطری تمیزی را از آب لوله کشی پر کنید و در سفر همراه داشته باشید و در طول سفر برای جلوگیری از ضرر احتمالی آب مقصد – به اصطلاح آب به آب شدن- مقداری از آبی که همراه آورده اید را با آب شهر مقصد مخلوط کرده و بنوشید. مصرف چای و قهوه جای آب را نمی گیرد. چای به دلیل خاصیت ادرار آوری می تواند باعث کاهش آب بدن شود. پس از مصرف زیاده از حد آن پرهیز نمایید. اگر در طول پیاده روی تشنگی بر شما غالب شد و تمایل به نوشیدن آب داشتید، دفعتا و به میزان زیاد آب (مخصوصا آب یخ) ننوشید. ابتدا کمی استراحت کنید تا بدن کمی آرامش پیدا کند و بعد به تدریج و جرعه جرعه آب بنوشید.
 10. در صورت امکان در کنار غذا از پیاز استفاده کنید تا احتمال بروز مسمومیت کاهش یابد.
 11. اگر بیمار دیابتی هستید، در طول سفر همواره ظرف کوچکی از عسل طبیعی در کوله پشتی خود داشته باشید و در هنگام افت قند خون ، یک قاشق مرباخوری از آن را زیر زبان بگذارید و آرام بمکید و از مصرف شکلات و نوشابه و قندهای مضر و مصنوعی در چنین مواقعی پرهیز نمایید.
 12. به طور کلی به همراه داشتن کمی عسل طبیعی و لیموترش تازه در این سفر مفید است:
 • هر روز صبح ناشتا کمی آب جوش و عسل میل نمایید تا علاوه بر تقویت و پاکسازی دستگاه گوارش، از بروز سرماخوردگی پیشگیری شود. اگر خاکشیر همراه خود برده باشید، به ترکیب فوق 2-1 قاشق خاکشیر اضافه کنید تا از بروز یبوست نیز جلوگیری شود.
 • در طول روز نیز برای جلوگیری از سرما خوردگی می توانید شربتی از عسل و آب لیموترش تازه تهیه و به عنوان یک نوشیدنی سالم میل نمایید.
 • ریختن آب لیموترش تازه روی غذاها از بروز ناسازگاریهای غذایی جلوگیری می کند.
 • در صورت بروز سرماخوردگی و آبریزش بینی نیز، چکاندن قطره ای آب لیموترش تازه در سوراخ های بینی، آبریزش بینی را تخفیف می دهد.
 • در صورت بروز گلودرد، گلو را با آب ولرم، کمی نمک و کمی آب لیموترش تازه غرغره کنید.
 • در صورتی که هوا آلوده به گرد و غبار بود، برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به حلق و ریه و بروز مشکلات تنفسی، ماسک یکبار مصرفی که قبلا از داروخانه تهیه کرده اید را با کمی آب لیموترش تازه آغشته کنید و بر صورت بگذارید.
 1. بهترین میوه ای که می توانید در این سفر همراه خود داشته باشید و میل نمایید سیب رسیده شیرین است. که می توانید آن را پوست کنده و میل نمایید.
 2. اگر در اثر تابش آفتاب و گرما دچار سردرد شدید، از خوابیدن در آن زمان پرهیز کنید. می توانید قبل از سفر مخلوطی از گلاب و روغن بنفشه تهیه کرده و با خود داشته باشید و در صورت دچار شدن به سردرد ناشی از گرما به سر و پیشانی خود بمالید. چکاندن روغن بنفشه به داخل بینی نیز در چنین مواقعی مفید است.
 3. اگر در طول سفر به علت پیمودن راه طولانی دچار خستگی عضلانی شدید، یکی از بهترین راه ها برای برطرف نمودن آن روغن مالی کل بدن در حمام می باشد. به این ترتیب که قبل از غذا به حمام بروید و با روغن مناسب – در صورت سردی هوا بهتر است روغن بابونه باشد- کل بدن را ماساژ دهید. بعد از حمام مدتی استراحت کرده و سپس غذا بخورید. ممکن است لازم باشد برای برطرف شدن کامل خستگی این کار چند بار تکرار شود. روغن مالی ناخن ها و ماساژ دادن پاها در آب ولرم نیز به رفع خستگی پاها کمک می کند. در ضمن یادتان باشد که بیش از اندازه توان خود پیاده روی نکنید و به محض بروز خستگی در استراحتگاه ها استراحت کنید.
 4. دوش آب سرد نگیرید. چرا که در فصل پاییز (که امسال اربعین در آن واقع است)، دوش آب سرد احتمال ابتلا به سرماخوردگی را بیشتر می کند.
 5. پس از خروج از حمام به یکباره در معرض هوای سرد قرار نگیرید و پوشش مناسب مخصوصا روی سر خود داشته باشید.
 6. برای رعایت بهداشت فردی حتما لوازم شستشو مثل صابون مایع یا جامد، خمیر یا ژل مخصوص ضدعفونی دست و … را به همراه داشته باشید و بعد از اجابت مزاج و قبل از مصرف غذا دستهای خود را بشویید.
 7. از پخش زباله در خیابانها ، پارکها و معابر عمومی پرهیز نمایید و زباله های خود را در محل های مخصوص دفع زباله قرار دهید.
 8. در صورت آسیب پا به علت تنگی کفش در پیاده روی طولانی که ممکن است ایجاد سوزش و سرخی در موضع بکند، پارچه ای نخی را با آب یا گلاب سرد ( اگر موجود باشد) + کمی روغن بنفشه تر کرده و مکرر بر موضع بگذارید تا حدت و سوزش آن را کاهش دهد.
 9. اگر هوا خیلی سرد شد، برای جلوگیری از سرما زدگی اندام ها، باید ابتدا دست و پا را بمالید تا گرم شود، بعد از آن با روغنهای مناسب مثل روغن گل سرخ و روغن بابونه روغن مالی کنید. لباس خصوصاً کفش و دستکش و … نباید خیلی تنگ باشد که دست و پا نتوانند در آن تکان بخورند زیرا اولاً حرکت باعث گرم شدن و دفع سرما می شود، ثانیاً عضوی که در فشار و تنگنا باشد در اثر سرما بیشتر آسیب می بیند.
 10. در راهپیمایی استفاده از یک پارچه یا شال کمر برای گرم نگهداشتن کمر مفید است و سفت بستن آن توصیه نمی شود.
 11. چای کیسه ای بابونه، آویشن و بادرنجبویه،مقداری سماق، زیره و بارهنگ و گلاب همراه خود داشته باشید:
 • در صورت بروز اسهال از چای کیسه ای بابونه و آویشن روزی 4-3 استکان، یا 1 قاشق مرباخوری بارهنگ 3 بار در روز استفاده کنید. در این وضعیت اگر در محلی غذا سرو می شود، برنج ساده تهیه کنید و کمی سماق روی آن بپاشید و میل کنید. از خوردن غذاهای چرب و سنگین و میوه هایی مانند انگور و آلو پرهیز کنید.
 • در صورت بروز نفخ و درد معده، کمی زیره را در آبجوش بریزید و و با کمی عسل شیرین کرده ، پس از 15 دقیقه میل کنید.
 • در صورت بروز تهوع و استفراغ، خوردن شربت گلاب مفید است: یک سوم لیوان گلاب، دو سوم لیوان آب سرد و کمی شکر یا عسل. پس از تهیه شربت آن را جرعه جرعه و با فواصل چند دقیقه ای بنوشید تا به تدریج تهوع کاهش یابد. خوردن مخلوط زیره و سماق با آب سرد نیز به برطرف شدن تهوع کمک می کند. می توانید دستمال پارچه ای یا چفیه ای که با خود برده اید را با گلاب آغشته کنید و جلوی بینی خود بگیرید.
 • نوشیدن دمنوش بادرنجبویه خستگی شمارا برطرف کرده و نشاط آور است.
 1. اگر درد مفاصل دارید، مقداری روغن شتر مرغ و/یا زیتون همراه خود داشته باشید و روزی چند مرتبه مفاصل خود را با روغنها چرب کرده و با دستمال پارچه ای ببندید.