تدابیر تقویت نیروی جنسی و بارداری از دیدگاه دکتر کردافشاری

تدابیر تقویت نیروی جنسی و بارداری از دیدگاه دکتر کردافشاری

یکی از مهم‌ترین مسایل زناشویی که باید بسیار مورد توجه قرار گیرد، مقاربت به شیوه صحیح و درست است؛ زیرا اگر به طور اصولی صورت پذیرد، علاوه بر اینکه عامل دوستی و مودت بین زوجین می‌شود از بسیاری از امراض مقاربتی جلوگیری کرده، زمینه را برای انعقاد یک نطفه سالم آماده می‌کند. جماع خوب و طبیعی آن است که آرزو و خواهش آن واقعی باشد و به نهایت خود برسد یعنی اوعیه منی پر و قوای بدنی سالم و قوی باشند و طبیعت بدن به شوق و رغبت مشتاق آن شود. در حقیقت چنین جماعی به صحت بدن و قوت جسمانی کمک می‌کند نه اینکه به محض کمی فکر کردن به آن و احساس تحریک در آلات تناسلی و یا نگاه کردن به تصاویر محرک، ایجاد شود.

آداب و اصول مقاربت

– جماع درست باید به صورتی انجام پذیرد که انزال مرد با انزال زن متحد و هم زمان شود. زیرا در این حالت است که زن باردار می‌شود. ملاعبه و معاشقه قبل از دخول در التذاذ و ارضاء و سلامت و صحت و فرح طرفین بسیار مهم است. در حالت طبیعی انزال زن دیرتر از مرد اتفاق می‌افتد (زمان به ارگاسم رسیدن زن طولانی تر از مرد است) ملاعبه قبل از دخول و آماده سازی زن برای آن، برای ایجاد هم زمانی بین انزال‌ها موثر است. روز دوازدهم تا شانزدهم (از اولین روز قاعدگی محاسبه شود) بهترین زمان تخمک گذاری است و احتمال باروری در این روزها بیشتر است. بهتر است مقاربت در این فاصله یک شب در میان صورت گیرد. زن باید تا یک ساعت پس از مقاربت در وضعیت خوابیده بماند و بلافاصله بلند نشود. بهتر است نزدیکی در زمانی انجام شود که پس از آن خواب طولانی صورت گیرد به این دلیل که راحتی و آرامش در فرد ایجاد کند و احتمال انعقاد نطفه در رحم زن بیشتر شود. مقاربت در مکانی امن، بدون روزنه و بدون استرس، تمیز، پاک، باصفا و معطر انجام شود.

– بعد از مباشرت تا زمانی که بدن کاملاً آرام و خنک نشود نباید آب سرد و شربت سرد نوشید، زیرا باعث استرخا (ام اس یکی از اقسام فالج و استرخا می باشد)، رعشه و سردی کبد می‌شود. غسل، استحمام و شستشوی آلات تناسلی بعد از مباشرت با آب سرد نباشد. باید بدن را از هوای سرد محفوظ داشت، زیرا اگر سرما به منافذ و مسام وارد شود حرارت غریزی ضعیف شده و بدن سرد می‌شود. خوردن چند لقمه چرب و شیرین بعد از جماع عادت شود هیچ ضرری به بدن نمی‌رساند.

– خوردن عسل، شیر گاومیش که تکه‌ای زنجبیل در آن بجوشانند خوب است. خوردن مقداری مومیایی (به اندازه یک نخود) با شربت عسل موجب تقویت بدن می‌شود. مالیدن روغن‌های خوشبو به طور مداوم و ماساژ ملایم ساق و کف پاها در وقت خواب نیز مناسب است. در صورت سرد مزاجی زن، مالیدن روغن قسط یا روغن زیتون یا روغن بادام شیرین شب‌ها به ناحیه کلیه‌ها، زیر ناف و کشاله ران کمک کننده می‌باشد.

در صورت ایجاد ضعف در بدن بعد از مباشرت موارد زیر توصیه می‌شود:

پوشاندن بدن و خوابیدن بعد از جماع، نوشیدن شیرگاو و گوسفند، خوردن زرده تخم مرغ نیم برشت( آب پز عسلی) با کمی شکر، غذاها و حلواهای مقوی و تقویت کننده نیروی جنسی. در صورت بروز رعشه، تقویت مغز با روغن مالی سر و بوییدن مشک و عنبر توصیه می شود.

تقویت کننده‌های نیروی جنسی

– در تقویت نیروی جنسی فایده غذا بیشتر از دواست. غذایی که از آن خون قوی گرم و لزج پدید بیاید تا گرمای آن از رطوبت، بخار و نفخ تولیدکند (البته نفخ غیردردناک در عروق که با رطوبت فضلیه همراه با حرارت لطیف باشد). اگر خون قوی و لزج باشد، ریحی که از آن پیدا می‌شود زود تحلیل نمی‌رود بلکه قوت آن تا هضم دوم و سوم باقی می‌ماند. غذایی که بدین منظور انتخاب می‌شود باید دارای سه خصوصیت باشد: اول اینکه کثیرالغذا( غذائیتش زیاد) باشد، دوم مولد نفخ و باد باشد، سوم مایل به گرمی باشد. پس اگر غذایی دارای این خصوصیات باشد مناسب‌تر بوده و آدمی را از چیزهای دیگر بی‌نیاز می‌کند. اگر همه این خصوصیات در یک غذا جمع نباشد می‌توان از چند غذا استفاده کرد. به هر حال غذاها در تولید منی بدون تردید موثرتر از داروها می‌باشند و اعتماد بر آنها با طبیعت موافق‌تر، درست‌تر، از خطر دورتر و البته به مقصود نزدیک تر است. غذا باید سریع الهضم، لذیذ و خوشبو باشد. در بکارگیری داروهایی که مقوی نیروی جنسی‌اند نیز باید غذا مدنظرگرفته شود. غذا باید مناسب باشد تا دارو موثر واقع شود. باید به این نکته توجه کردکه هر دارویی در هر مزاجی موثر نیست؛ چه بسا با وجود یکسان بودن مزاج هم یک دارو در شخصی اثربخش و در دیگری بی‌اثر است حتی ممکن است یک دارو در مورد همان شخص با وجود عدم تغییر مزاج، زمانی مفید باشد و زمانی دیگر نه. از این روست که در یک نسخه داروهای متعدد تجویز می‌گردد که اگر یکی از آنها بی‌نتیجه بوده، بیمار به سراغ دیگری برود و از درمان ناامید نگردد.

– بهترین طریق استعمال داروها و غذاها این چنین است که بعد از حمام و روغن مالی بدن با روغن زنبق، سوسن، نرگس، پنبه دانه گرم کرده امثال این‌ها باشد. بعد از تناول غذاهای مقوی، کمی شربت رضوی با عسل بنوشند. پاها را با آب گرم بشویند. در زمان مصرف داروها و غذاهای مقوی نیروی باروری، از خوردن ترشی‌جات پرهیز شود. روغن‌های مالیدنی مناسب بر پا و اندامان وابسته بمالند و بخوابند. در تقویت نیروی جنسی نقش اشیای خوشبو (عطریات، ادویه‌جات و روغن‌های خوشبو) بسیار قوی است. روغن مالی بدن و کف پا با روغن‌های خوشبو حافظ قوت‌ها و شعله ور کننده حرارت و شهوت جنسی است. قبل از مقاربت استفاده از اشیای خوشبو مثل عود، مشک، عنبر، هل که خانم آن را زیر لباس خود گرفته تا به رحم برسد کمک کننده است. بوییدن شکوفه سنجد مقوی نیروی جنسی زنان و بوییدن شکوفه بادام مقوی نیروی جنسی مردان است.

مواد غذایی مفید در تقویت نیروی جنسی و باروری:

میوه‌ها:

انگور شیرین، انار شیرین، گلابی، خربزه شیرین رسیده، خرما، انجیر، نارگیل. برای مزاج‌های بسیار گرم هندوانه، خیار و شفتالو نیز مفید است.

سبزی‌جات:

نعناع، تره، شلغم، ترب، شنبلیله، کلم، ترتیزک (شاهی)، هویج، کرفس، خارخسک بالاخص که آب آن را همراه با عسل پخته تا به قوام برسد، شبدر، مارچوبه، کنگر. برای مزاج‎ها‎ی بسیارگرم همه سبزی‌های تر حتی کاهو، کدو و خرفه و تخم خرفه نیز مناسب است. خوردن سبزیجات تازه که با روغن بادام یا کنجد پخته باشند هیجان باه را زیاد می‌کند.

حبوبات:

نخود، باقلی، لوبیا و هر دانه‌ای که نفاخ باشد و غذاییت آن زیاد باشد. در تقویت نیروی جنسی نخود از همه غذاها قوی‌تر و سودمندتر است زیرا که گرمی آن معتدل است، مغذی است و رطوبتی دارد که مولد ریح است. اگر آن را در آب بخیسانید و هر صبح یک مشت از آن بخورید بسیار مقوی است. اگر سردمزاجان آن را با کمی زنجبیل بخورند بهتر است. آبی که نخود را دو شبانه‌روز در آن خیس کرده باشند، باعث نعوظ و تقویت آلات تناسلی می‌شود. می‎‌توانید نخود را شب در مقداری آب خیسانده صبح آب آن را با عسل یا قند مخلوط کرده بنوشید، پوست نخود را گرفته بر حسب تحمل هاضمه بخورید که در داروهای مفرد هیچ چیزی به این نمی‌رسد.

خشکبار:

پسته، فندق، بادام درختی، گردو، مویز، چلغوزه، مغز زبان‌گنجشک (لسان العصافیر)، حبه الخضرا. مغز چلغوزه را یک شبانه‌روز در آب خیسانده با مویز سرخ یا شکر بخورید. مغز بادام و قند را با یکدیگر کوبیده و میل نمایید. یک قاشق غذاخوری از پودر مخلوط پسته، بادام، فندق، گردو را در یک لیوان شیر حل کرده و با دو عدد خرما میل کنید. هسته خرما را درآورده و مغز بادام درختی که پوست نازک قهوه‌ای آن برداشته شده باشد را در خرما گذاشته و با هم میل نمایید.

گوشت‌ها:

گوشت گوسفند و بره، گوشت شتر، خروس خانگی، مرغابی، جوجه مرغ، مرغ پرگوشت، جوجه کبوتر، دراج، گنجشک، میگو، ماهی تازه (برای گرم‌مزاجان)، ماهی ریز تازه و هر ماهی دیگری که مایل به گرمی باشد. مغز گنجشک، مغز کبوتر، مغز مرغابی، مغز بره با نمک، تخم ماهی (خاویار)، تخم پرندگان مخصوصا تخم کبک، کبوتر، گنجشک، تخم‌مرغ، تخم مرغابی و اردک. سردمزاجان در صورت مصرف، ماهی را با زنجبیل، فلفل، میخک و دارچین بخورند. ماهی را باید با روغن زیتون یا کنجد بپزید و با پیاز خام میل کنید.

 نکته: هر گوشتی که برای تقویت نیروی جنسی در غذا مصرف می‌شود، نباید در روغن سرخ شود. گوشت سرخ شده از تاثیر غذایی‌اش کاسته می‌شود و بهره چندانی ندارد. ضمنا گوشت باید از حیوان فربه و جوان باشد.

لبنیات:

شیرگاو و روغن آن (مسکه)، سرشیر گاوی با شکر، شیر شتر، شیر گوسفند، شیر بز. شیر شتر در تقویت غریزه جنسی بسیار موثر است. به مدت 20 روز هر روز به مقداری که قابل هضم باشد و بر معده سنگینی نکند مصرف شود. ماست در گرم‌مزاجان می‌تواند مفید باشد. شیر تازه با میخک، دارچین و عسل یا شیر تازه گاو با 5/2گرم خولنجان بسیارسودمندند همچنین شیر گوسفند با تخم گزنه.

ادویه‌جات:

فلفل، دارچین، زنجبیل، میخک، زعفران، سیر، پیاز خصوصا بریان‌ شده، شقاقل، خولنجان، کبابه چینی، شکرسرخ، عسل، پنیر مایه‌ها، گلقند. اگر به نمک مصرفی در غذاها زنجبیل پودر شده اضافه شود بسیار موثر است. ترنجبین در جوانان تولیدکننده منی و در پیران کاهنده منی است. خوردن پنیر مایه شتری که تازه از شیر گرفته شده باشد به اندازه 2/0 گرم با آب سودمند است. پنیر مایه گوساله یا پنیر مایه شتر را خشک کرده هنگامی که قصد استفاده از آن را دارید به اندازه یک نخود از آن را 12 ساعت در 30 مثقال آب حل کرده و بخورید. اگر موجب درد و آزار شد، با آب سرد حمام کنید.

نوشیدنی‌ها:

آب آهن تاب، آب عسل، آب‌نخود، شربت مویز یا شربت رضوی امام رضا علیه السلام

غذاها:

شیربرنج، کله پاچه، آبگوشت قلم، خورشت کنگر، خورشت کرفس، آش هویج با کلم و گوشت، آش شلغم، انواع خاگینه‌ها، کوکوها و قلیهها که از سبزیجات و گوشت‌های نام‌برده‌شده درست شده باشد، کوکوی تره با زرده تخم‌مرغ، زرده تخم‌مرغ نیم‌بند، سوپ جوجه، حلیم اگر از گندم، نخود، لوبیا و گوشت گوسفند جوان فربه یا گوشت مرغابی باشد و با روغن تازه و دارچین و عسل میل شود. مربای زنجبیل، مربای شقاقل، مربای هویج. مربای هویج برانگیزاننده نیروی جنسی است به‌خصوص اگر با شکر و عسل و زنجبیل درست شود.

زرده تخم‌مرغ نیم‌برشت یا نیم‌بند با کندر، تخم هویج کوبیده، دارچین، فلفل، خولنجان. زرده تخم‌مرغ نیم‌بند با آنغوزه مخصوصا بعد از استحمام و مالیدن روغن یاسمین و سوسن بسیار قوی است.

اگر ضعف از سردی باشد، زرده تخم‌مرغ نیم‌برشت با تخم ترتیزک میل شود.

تخم ترتیزک، تخم ترب، مغز تخم خربزه به اندازه مساوی جداجدا ساییده به اندازه 8گرم با شیر تازه ناشتا بخورند.

اگر ضعف باه از سردی باشد، مغز تمرهندی را کوبیده با شیر گاو میل شود.

آرد نخود را در شیر تازه بز یا گوسفند پخته با دارچین و شکر میل شود. (فرنی با آرد نخود)

نخود را در آب برگ خارخاسک (یا عرق خارخاسک) خیسانده، خشک کرده سپس پودر نمایید. با هم وزنش شکر مخلوط کرده به اندازه یک کف دست با شیر گاو بخورید.

تخم ماهی را بریان کرده با زرده تخم‌مرغ مخلوط کرده و بهم بزنید سپس کمی تره خرد شده، پودر دارچین و زنجبیل و نمک افزوده در تابه‌ای که روغن در آن داغ شده ریخته تا بپزد.

یک عدد پیاز را خرد کرده در روغن حیوانی بریان کنند، تخم‌مرغ را در آن شکسته تا به شکل خاگینه شود. (اگر فقط زرده تخم‌مرغ باشد بهتر است)

خاگینه‌ای که از زرده تخم مرغ، تخم گزنه، پیاز، مغز چلغوزه، زنجبیل و روغن گاو درست شده باشد، بسیار مقوی است.

حریره‌ای که از آرد جو، مغز بادام پوست کنده، شیر و شکر تهیه شود.

خوراک از گوشت بزغاله یک ساله با پیاز، نخود، شلغم و یا پیاز، شلغم و تخم پرندگان با روغن گاو پخته شود.

اگر یک عدد زرده تخم‌مرغ، روغن زرد، آب پیاز سرخ، عسل به اندازه زرده با هم مخلوط کرده روی آتش گرم کرده تا چهل روز بخورید و در این مدت دوغ و ترشی‌جات نخورید و غذای مقوی مصرف کنید، در تقویت نیروی جنسی و تولید منی بی‌نظیر است.

انجیر تازه یا خشک را با مغزگردو و تخم کرفس کوبیده، شکر و روغن گاو برابر آن‎ها افزوده به شکل شکلات درآورده میل کنید.

نخود بریان و خارخسک به اندازه مساوی کوبیده با هم وزنشان شکر مخلوط کرده، صبح و شب هر روز بخورید که در افزایش منی و تقویت کلیه و آلات تناسلی نفع عجیبی دارد. خوردن نخود بریان با مغز بادام مساوی هم نیز، هر صبح و شب بسیار مقوی است.

چهار عدد خرما را کوبیده با مقداری نخود خام در آب بخیسانید، صبح و شب نخود را بخورید و آب آن را بنوشید.

آب پیاز را با برابرش عسل بجوشانید تا عسل باقی بماند. هر شب یک تا دو قاشق غذاخوری با آب گرم میل شود.

آب پیاز را با دو برابر عسل روی شعله ملایم بپزید تا سفت شود، هنگام خواب دو قاشق غذا خوری میل شود. یا آب پیاز را با دو برابرش شیر گاو و هم وزنش قند بپزید تا سفت شود. هر روز 40 گرم مصرف شود. این از قبلی معتدل‌تر است. اگر مزاج گرم باشد همراه آن آب انار بخورید.

هویج، پیاز و شلغم را کوبیده یا رنده کرده با باقالی و نخود و عسل و گوشت نرم بپزید و با ادویه‌جات گرم بخورید.

قلیه نرگسی با گوشت، هویج، تره، نخود، باقالی و زرده تخم‌مرغ و نمک که با زنجبیل ترکیب شده باشد از غذاهای مفید برای نیروی جنسی است. اگر کمی عسل در قلیه بریزید قوی‌تر می‌شود.

آش شلغم که با گوشت بره، شلغم، هویج، لوبیا، روغن گاو، کنگر، پیاز و تره تهیه می‌شود.

گوشت قرمز را خوب بپزید تا از استخوان جدا شود. آب گوشت را صاف کرده و عصاره آن را بگیرید، پس از آن گندم را پخته شیره کشیده مقداری شیر، پیه مرغابی، پودر نارگیل به آن اضافه کنید تا سفت شود. عصاره گوشت را به ترکیبی که گفته شد اضافه کنید.

یک عدد جوجه خروس را در آب بپزید. وقتی گوشت آن کاملا پخت آب آن را صاف کرده و به اندازه یک‌سوم آن آب پیاز سفید و نصف آب پیاز عسل در آب جوجه ریخته، بجوشانید تا سفت شود. صبح ناشتا و شب هنگام خواب بخورید.

200 گرم ترنجبین را در نیم لیتر شیر تازه بپزید تا به قوام عسل در بیاید. هر روز ناشتا 40گرم از آن میل شود. سردمزاجان همراه با دارچین، شکر، زنجبیل مصرف کنید. اگر ممکن باشد با شیر شتر درست کنید و بعد از غذا به جای آب بنوشید.

هویج و انجیر را با هم در آب زیاد بجوشانید سپس آن را صاف کرده، مویز دانه برداشته را در آن بپزید و مجددا صاف کنید با قند و شکر روی شعله قرار داده تا باز بجوشد و به قوام بیاید.

اگر در خوردن گنجشک مداومت شود و به جای آب شیر نوشیده شود باعث تکثیر منی و نعوظ می‌شود.

تذکر: شما می‌توانید از غذاهای معرفی شده به صورت دوره‌ای و سلیقه‌ای استفاده نمایید.

ضعیف‌کننده‌های نیروی جنسی:

استعمال گلاب، بوییدن گل سرخ، بوییدن شکوفه بادام شیرین در زنان، مداومت در خوردن ترشی‌ها و سردی‌ها و رطوبت‌زاها مگر در گرم‌مزاجان، حرکات سخت و شدید، در جای سخت و نمناک خوابیدن، ایستادن و راه رفتن زیاد، زیاد فکر کردن، ناشتا آب سرد نوشیدن، زیاد فصد و حجامت کردن، زیاد مسهل خوردن، استفاده از مخدرات. جماع با حایض و کودک کمتر از سیزده سال و زنی که مدت طولانی جماع نکرده، استمنا با دست و لواط کردن، مصرف چیزهای بادشکن مثل زیره سبز و سیاه، اسفند، مرزنجوش، هر چیز خشک‌کننده مثل شاهدانه، ارزن، عدس و چیزهای سرد و خشک مثل نیلوفر، کافور، گشنیز، اسفرزه، ترشی‌جات (سرکه و …) به خصوص چیزهای ترش و قابض مثل سماق، ریواس، سیب ترش، به ترش و نارنج. چیزهایی که آب زیادی دارند مثل کاهو، کدو، خیار و خرفه مگر در کسانی که مزاج بسیار گرم داشته باشند.

«زمانها و مکانهای مناسب برای نزدیکی»

قبل از باروري، بهتر است شرايطي از نظر زمان، مكان و حالات روحي براي هنگام جماع رعايت گردد:

1- در مكانهاي امن و بدون روزنه، تميز، پاك و باصفا كه در آن جا از گلهاي خوشبو استفاده شده بر پوششي از مخمل و زيبا، در مكاني معطر صورت پذيرد.

2- نزدیکی در زماني صورت پذيرد كه پس از آن خواب طولاني صورت گيرد كه راحتي و آسايش در فرد ايجاد كند (ساعات اوليه شب)

3- بهتر است بيش از چهار روز يك بار تاخير نيفتد.

زمانها و مکانهای نامناسب:

 1. اول، نيمه، آخر ماه قمری
 2. شبهاي چهارشنبه
 3. شبهاي خسوف و روزهاي كسوف
 4. در شب و روزي كه زلزله اتفاق افتاده است.
 5. شبي كه مي خواهند به مسافرت بروند.
 6. شب عيد فطر، عيد قربان و نيمه شعبان
 7. ساعات اوليه شب، بين طلوع فجر و طلوع آفتاب، بعد از ظهر
 8. از اول غروب تا رفتن شفق
 9. روي سقف ساختمانها ( پشت بام)
 10. زير درخت هاي ميوه دار
 11. زير نور مستقیم خورشيد
 12. جائي كه كودكي هست.
 13. در كِشتي
 14. در حال جنابت
 15. با تصور كردن زني ديگر
 16. در حالت ايستاده
 17. رو به قبله يا پشت به قبله
 18. در حال خضاب كردن (رنگ کردن موها در زمان جماع)
 19. زماني كه طرفين كاملا عريان باشند.
 20. نزدیکی پس از خوردن ماهي که مي تواند موجب جنون گردد.
 21. بعد از خوردن گوشت گاو، گوسفند، عدس، که امكان دارد دوالي (واريس)، نقرس، درد مفاصل بوجود آيد.
 22. جماع بلافاصله پس از آشاميدن شير می تواند موجب سستی شدید در بدن گردد.
 23. جماع بعد از خوردن بادنجان که ايجاد اخلاط محرقه (سوخته شده) نموده و جماع پس از آن جايز نيست.
 24. مصرف كدوسبز و ميوه ها به سبب سردی كه در مايع مني ايجاد مي كنند به زن ضرر مي رسانند مگر در موردي كه مرد انزال سريع دارد اين ميوه ها مفيد است.
 25. هنگام غضب شديد، خروج عرق بسيار از بدن، سردرد، مستي، خوشحالی شديد، داشتن بول و براز (ادرار و مدفوع)، زماني كه هوا بسيار گرم يا سرد باشد یا هوا دچار آلودگي بوده و امراض وبائيه شايع باشد جماع ممنوع است.